Ako vybrať snehovú frézu?

Odhadzovanie snehu nepatrí medzi práve obľúbené zimné kratochvíle. Túto činnosť je preto potrebné si čo najviac spríjemniť a zjednodušiť. Pokiaľ bývate na horách, platí to dvojnásobne. Či už potrebujete iba odpratať prebytočný sneh z chodníka, alebo vyčistiť celú záhradu, je snehová fréza ideálnym nástrojom. Držte sa našich rád a výber tej správnej snežnej frézy bude rovnako jednoduchý, ako následné upratovanie snehu.

Odhadzovanie snehu nepatrí medzi práve obľúbené zimné kratochvíle. Túto činnosť je preto potrebné si čo najviac spríjemniť a zjednodušiť. Pokiaľ bývate na horách, platí to dvojnásobne. Či už potrebujete iba odpratať prebytočný sneh z chodníka, alebo vyčistiť celú záhradu, je snehová fréza ideálnym nástrojom. Držte sa našich rád a výber tej správnej snežnej frézy bude rovnako jednoduchý, ako následné upratovanie snehu.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Pred výberom

Veľkosť čistenej plochy

Logicky bude správny postup výberu nasledujúci - čím väčšia plocha na odpratávanie, tým potrebujete výkonnejšiu snehovú frézu. Pre malé plochy, krátke chodníky apod. využijete jednostupňovú frézu s menšou šírkou záberu.

Na cesty dlhšie ako cca 50 m a menšiu záhradu lepšie využijete dvojstupňový model, ideálne s väčšou šírkou záberu. Na veľké plochy potrebujete skutočne výkonný stroj, ktorý prácu maximálne urýchli. To znamená trojstupňovú snehovú frézu, u ktorej ale počítajte aj s vyššou obstarávacou cenou.

Kvalita spracovania

Pred výberom sa oplatí skontrolovať niekoľko zásadných bodov, ktoré prezradia mnohé o celkovej kvalite spracovania. Ovládanie a predovšetkým kompletné radenie by malo byť umiestnené na jednom paneli a to tak, aby ste naň pohodlne dosiahli a zvládli ho ovládať v rukaviciach.

Veľmi pevný a precízne spracovaný musí byť predovšetkým bunker a samotný kovový šnek. Jeho lopatky sa pri žiadnom modeli nesmú za žiadnych okolností ohýbať a krížiť. Pri fréze s kolesami si postrážte dostatočnú vzorku pneumatík, ktorá by mala byť ideálne do tvaru písmena "V".

Základné delenie

Jednostupňová snehová fréza

Jedná sa o kompaktný prístroj s jednoduchou konštrukciou, nižšou hmotnosťou a ľahšou manipuláciou. O prácu sa stará jeden šnek, ktorého rotujúce lopatky zaisťujú samotný pohyb a zároveň sunú sneh do vyhadzovacieho komína.

Toto spracovanie sa osvedčilo predovšetkým pre pevné povrchy ako sú chodníky a cesty. Gumové okraje šneku sú navyše veľmi šetrné. Dobre si poradí s menším množstvom snehu.

Dvojstupňová snehová fréza

Pracuje v 2 stupňoch prevádzky - drvenie a vyhadzovanie. Oceľový šnek vybavený pílovými zubami drví veľké kusy snehu, aby ho potom vysokorýchlostný ventilátor lopatkami dopravil do vyhadzovacieho komína.

Tento systém si tak poradí aj so stuhnutým a zľadovateným snehom. Je perfektný pre väčšie plochy, ktoré môžu byť aj nespevnené a členité.

Trojstupňová snehová fréza

Tento typ pridáva navyše 1 stupeň, ktorý celý proces zrýchľuje. Dokáže sneh efektívne nabrať a dopraviť ho k ústrojenstvu, ktoré sneh drví. Odtiaľ je sneh ešte rýchlejšie hnaný do vyhadzovacieho tunela.

Keďže sa jedná o najvýkonnejší typ, svoje využitie nájde na veľkých zasnežených plochách. Neprekvapí ho ani udupaný a mokrý sneh.

Pri odpratávaní veľkých plôch oceníte mobilitu a výkon benzínovej frézy

Typ pohonu

Elektrická snehová fréza

Bude väčšinou synonymom pre jednostupňový prístroj s nižším výkonom a nutnosťou vláčiť za sebou elektrický kábel. Za pomerne nízku obstarávaciu cenu však dostanete spoľahlivého pomocníka na upratovanie menších plôch s čerstvým snehom. Ten by totiž nemal byť udupaný, mokrý ani zamrznutý.

Alternatívnou verziou bez obmedzenia káblom sú modely poháňané akumulátorom. Pri snehových frézach sa však jedná o málo zastúpené riešenie.

Benzínová snehová fréza

Ponúka naopak mobilitu bez obmedzenia. Využijete ju na akékoľvek zasnežené povrchy bez toho, aby ste museli riešiť dosah nabíjania. Nech už sa bude jednať o akúkoľvek verziu podľa základného delenia, získate vždy výkon, ktorý očakávate. Tieto výhody sú vykúpené vyššou obstarávacou cenou.

Pásy vs. kolesá

Pásová snehová fréza

Záveje, členitá záhrada a nepravidelné svahy? To je priamo ukážkový terén pre frézu s pohonnými pásmi. Ľahko si vytvoria cestu v snehu v ťažkom teréne, pretože pásy sa natoľko nezabárajú a celkovo je na ne v náročných podmienkach väčšie spoľahnutie.

Kolesová snehová fréza

Namiesto pásov nájdete na podvozku bežné kolesá so zimnou vzorkou. Je to úplne dostačujúci variant pre bežné podmienky. Jej používanie je často spríjemnené najrôznejšími asistenčnými systémami, posilňovačom riadenia a pod.

Parametre

Výkon

Obvykle sa udáva v koňoch a označuje sa skratkou HP. Výkon je priamym odrazom typu a veľkosti frézy. Preto nájdete najrôznejšie hodnoty - od cca 6 HP po 14 HP a viac. Výkon je pri snehovej fréze smerodajným parametrom, pretože rozhoduje o plynulosti chodu motora, a preto čím vyšší výkon, tým lepší.

Šírka záberu

Jednoducho vám povie, akú širokú plochu naraz upracete. Pokiaľ budete odpratávať max. príjazdovú cestu alebo chodník, bude vám pravdepodobne stačiť model so šírkou záberu do 55 cm. Pre rozsiahle plochy siahnite v rámci efektivity po väčšej šírke, konkrétne až 75 cm a viac.

Výška bunkra

Podobne ako pri šírke záberu, aj tu sa riaďte predovšetkým tým, ako budete frézu využívať. Bunker totiž nie je nič iné, než puzdro na pohyblivého slimáka, ktorý hltá sneh. Výška menšia ako 50 cm bude opäť vhodná skôr na využitie v meste a na menšie plochy. Naopak bunker vyšší ako 55 cm voľte pre väčšie objemy snehu.

Vyhadzovací komín

Označovaný tiež ako vyhadzovací tunel. Najčastejšie z plastu alebo z kovu. Ide o časť stroja, pomocou ktorej je sneh dopravovaný na miesto určenia. Komín môže byť pevne ukotvený, alebo byť otočný. Ovládanie otáčania komína môže byť umiestnené na ovládacom paneli.

Posilňovač riadenia a elektroštart zjednoduší prácu s výkonnou frézou

Funkcie

  • Elektroštart je skvelou voľbou pre každého, kto nerád štartuje mechanicky lankom. Po pripojení napájacieho kábla k benzínovému stroju pohodlne naštartujete, kábel odpojíte a ste pripravení na prácu.

  • Posilňovač riadenia môžete poznať aj zo svojho automobilu. Manipulácia s frézou je vďaka nemu jednoduchšia a rýchlejšia. Väčšinou ho nájdete pod názvom Power steering.

  • Strhávacie nože nájdete najčastejšie na bunkri. Uľahčujú prejazd závejmi a celkovo zjednodušujú prácu v horších podmienkach.

  • Polymérové lyžiny nájdete medzi samotnou frézou a odpratávaným povrchom. Bývajú výškovo nastaviteľné a ich materiál je veľmi šetrný.